+ A | - a | Visszaállít
2018. okt.
14
  Akár félmillió dollárt is adhatnak a Holdról származó meteoritért
Kategória: Hogy mik vannak ?!... - Közzétette: Róza
Félmillió dollárért (141 millió forint) is gazdát cserélhet a Holdról származó, 5,5 kilogrammos meteorit a bostoni székhelyű RR Auction csütörtökön kezdődő és október 18-ig tartó internetes licitjén.

Az NWA 11789 jelzésű, vagy más néven Buagaba meteoritot tavaly fedezték fel az északnyugat-afrikai Mauritánia egy távoli vidékén, noha valószínűleg évezredekkel ezelőtt hullott le a Földre. Az aukciósház szerint „ez az egyik legjelentősebb meteorit, amely jelenleg megvásárolható a világon”, és az egyik legnagyobb holdi eredetű kő, amely valaha aukcióra került.

Az objektum valójában hat töredékből áll, amelyek egy kirakós darabjaiként illeszkednek egybe. A legnagyobb darab nagyjából 2,7 kilogrammot nyom.

Az árverésre bocsátott meteorit (forrás: RR Auction)

A meteoritot árverésre bocsátó Aerolite Meteorites vállalat vezérigazgatója, Geoff Notkin szerint az ismert holdi eredetű meteoritok többsége nem nagyobb egy diónál vagy egy golflabdánál.
„Amint ezt megláttuk, tudtuk, hogy rendkívüli darabbal van dolgunk” – mondta Notkin, hozzátéve, hogy ilyen alkalom nagyon ritkán adódik az ember életében.

Az árverésre bocsátott meteorit egyike azon kevés ismert holdi meteoritoknak, amelyek felső rétege részben megolvadt a Föld légkörén való keresztülszáguldáskor.

Az objektum egy másik különlegessége, hogy „páratlan”. Gyakran előfordul, hogy ugyanazon meteorit különböző darabjait fedezik fel, csak más-más időpontokban, ezeket nevezik „páros” meteoritoknak. Egy „páratlan” darab sokkal vonzóbb a gyűjtőknek, és talán a tudomány számára is értékesebb.

Az RR Auction alelnöke, Robert Livingston szerint egy ilyen árverés nyújt egyedül alkalmat a gyűjtőknek, hogy hozzájussanak a Hold egy darabjához, mivel az asztronauták által lehozott holdkövek az Egyesült Államok tulajdonát képezik.

forrás:/origo.hu/

kapcsolódó: Földreszállt holdkőzet Katt ide!
Meteorit csapódott a nicaraguai fővárosba Katt ide!
Ősi bolygóról származik a sivatagi gyémánt Katt ide!
A Hoba-meteorit Katt ide!

Oszd meg:   Facebook MySpace Buzz Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon