+ A | - a | Visszaállít
2014. febr.
27
  ESA találmányok ingyen
Kategória: Csillagászat, űrkutatás - Közzétette: fulldragon
szerző: Frey Sándor

Az Európai Űrügynökség (ESA) szabadalmait díjtalanul felajánlja tagországai űripari cégeinek, hogy elősegítse még jobb hasznosításukat.

A mostani felhívás még nem szól magyarországi vállalatoknak, de – tekintettel a csatlakozási tárgyalásaink megindulására – talán már nem kell sokat várni arra sem, hogy egy hasonló lehetőséggel a jövőben a hazai cégek is élhessenek.

Az érdeklődők most március 5-éig jelezhetik az ESA számára, hogy mely szabadalmak hasznosításában látnak fantáziát. A szervezet 20 teljes jogú tagállamából és Kanadából, az űripar területéről érkező igények esetén a majdani hasznosításért nem kérnek pénzt.

A más országokból érkező, vagy nem közvetlenül űripari hasznosítási elképzelések – megállapodás alapján – jogdíjfizetéssel járhatnak.

Az ESA, mint kutatási szervezet évente mintegy 20, a tevékenysége során létrejövő új technológiai megoldásokat és találmányokat védő szabadalmat jegyeztet be. Jelenleg kb. 450 megítélt vagy elbírálás alatt levő szabadalommal rendelkezik, a rádiófrekvenciás berendezésektől kezdve az elektromágneses és optikai technológiákon, a robotikán, az anyagtechnológián át az űreszközök meghajtásáig változatos témákban.


Az ESA technológia-átadási programirodája (Technology Transfer Programme Office) már eddig is azon dolgozott, hogy az űrkutatási és fejlesztési eredmények közül minél több jusson el az ipar, a gazdaság egyéb területeire, ezzel is segítve a kutatásokra fordított összegek minél jobb megtérülését.

forrás:/urvilag/
Oszd meg:   Facebook MySpace Buzz Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon

+ A | - a | Visszaállít
2014. febr.
27
  Ismét a máramarosi havasokba készülnek Szatmári Természetjárók
Kategória: Életmód - Közzétette: fulldragon
szerző: nordi

A máramarosi havasok festői tájairól, legendáiról és titokzatos paranormális jelenségeiről már többször íratam ezen az oldalon. A Máramaros a Szatmári Természetjárók kedvenc helyei közé tartozik és vasárnap, március 2-án újra a máramarosi hegyekbe mennek túrázni.

Ezuttal a Póka-nyereg meghódítását tűztik ki célul. Találkozás, szokás szerint, vasárnap reggel 7:20-kor a szatmárnémeti nagyállomáson, innen a vonat 7:40-kor indul. Vonatozás Nagybányáig, majd buszozás a 8-as busszal Felsőbánya központjáig. Innen már a gyaloglás kapja a főszerepet a Felsőbányai borvízforrás – Póka nyereg - Kisbányai katlan (Chiuzbaia) - Felsőbánya alsó része útvonalon.

Tudnivalók a túráról : Nagybányán, túravezetőként, Sipos Csilla csatlakozik a csapathoz, aki jól ismeri a környéket, és a kirándulás élménye mellett a helyi nevezetességeket is bemutatja az kirándulóknak.

Kisbányai látkép

Az idő és tér anomáliákon , valamint az időnként megjelenő időkapukon kivül amelyek izgalmassá teszik a túrazók kalandozásait, természetesen a több mint öt millió éves leletek sem ritkák a környéken. A múltkori kiránduláson a fénygömbök sikeres lefotózása volt menő, de valószínüleg most is lesz valami szokatlan esemény, ami színesebbé teszi a túrazók élményeit.

A túra hossza kb. 14-16 km, a szintkülönbség 500-600 méter. A Felsőbánya környékét jól ismerő túravezető elmondása szerint, a Póka-nyeregig az út pihenőkkel együtt körülbelül két óra.
A hegytetőre vezető út hossza 6-7 kilométer, és nagy része erdőn keresztül vezet, a visszaút hossza pedig kb. 7 kilométer, és végig aszfalton lesz majd az ereszkedés. Közepesen nehéz túrára kell számítani.

Az erdőben valószínüleg sár is lesz, mert esős, nedves idő után vagyunk, ezért túrabakancs és túrabot használata javasolt. Az előrejelzés szerint meleg, száraz idő várható, napos 11 fokos hőmérsékleti értékekkel.

A kisbányai (Chiuzbaia) katlan egyke az európai paleolitikumot tanulmányozó régészek kedvenc kutatóhelyeinek.
A környék gazdag a pliocén korszakból származó őskövületekben (5.3 millió éves növényi és állati kövöletek, amelyek 2-3 millió évvel megelőzték az emberek megjelenését).

Több millió évvel ezelőtt, ez a hely egy fennsíkon alakult ki. Gyakoriak voltak a vulkánkitörések, és ekkor már megjelentek lombhullató erdők is.

A nagy töménységü savas tavaknak, valamint a sárnak és a hamunak köszönhetően ezek a növények nem bomlottak le, hanem beágyazódtak és később megkövültek .

A Therfore levelek dolomit sziklákba ágyazva egyke a lehíresebb Kisbányán talált növényfossziliáknak.

Hazaindulás Nagybányáról a 15:45-kor induló vonattal, ami 17:45-kor érkezik Szatmárnémetibe.

Az érdeklődők kedvcsinálóként a Szatmárnémeti Természetjárók facebook csoportjában szemezgethetnek a korábbi fényképek között.
A Szatmánémeti Természetjárók szeretettel várnak minden kirándulni vágyó szatmárit és természetesen a nagybányai és a felsőbányai csapatot is.
A túráról bővebb információkat Vadady-Filep Gyulától lehet kérni a 0758-435763-as telefonszámon.

(paramoral)

kapcsolódó: Beszámoló a Mogosa-i téli túráról Katt ide!
Havat is találtunk - élménybeszámoló a felsőfenezelyi kirándulásról Katt ide!
Oszd meg:   Facebook MySpace Buzz Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon

+ A | - a | Visszaállít
2014. febr.
27
  A neutrínók vezetnek el a sötét anyaghoz?
Kategória: Gondolatok, meglátások - Közzétette: fulldragon
szerző: Balázs Richárd

A népes galaxishalmazokból érkező röntgensugár villanások lehetnek a sötét anyag részecskék felfedezésének rég várt jelei.Amennyiben megérkeznek a várt eredmények, leszögezhetjük, hogy az univerzum anyagának nagy részét kitevő, jelenleg szinte megfoghatatlannak tűnő szubsztancia úgynevezett "steril" neutrínókból áll. Ezek lennének a tudomány által ismert standard sorozaton kívül eső első részecskék.

Bár a sötét anyag a gravitáción keresztül kölcsönhatásba lép a hagyományos anyaggal, ezen felül alig mutat valamit magából. A fizikusok úgy vélik, tömege egy ismeretlen részecskével hozható kapcsoltba.
A vezető elméleti esélyes egy gyengén kölcsönható nagy tömegű részecske (WIMP), ezt azonban még a legkifinomultabb detektorokkal sem sikerült észlelni. Emellett azonban a neutrínók is jó eséllyel pályáznak, mivel hosszú életűek és rendkívül "zárkózottak" ha kölcsönhatásról van szó.

A három ismert neutrínó típus azonban nem rendelkezik elég nagy tömeggel, hogy az univerzum sötét anyagának egészéért feleljen, ezért az elméleti tudósok felvetették egy negyedik neutrínó lehetőségét, ami még kevésbé lép kölcsönhatásba a hagyományos anyaggal.

Amennyiben ez a steril neutrínó elég nehéz - körülbelül 10 kiloelektronvolt - megkapnánk a teljes sötét anyag mennyiséget, míg a könnyebb változatok megoldást jelenthetnének más kozmikus talányokra.

A steril neutrínók közvetlen észlelése gyakorlatilag lehetetlen lenne, ezért a más, könnyebben észlelhető részecskékbe - röntgensugár fotonokba és hagyományos neutrínókba történő bomlását kell figyelni. Két független kutatócsoport röntgensugarú távcsövek adataiban kezdte keresni ezeket a bomlási termékeket, kutatásaikat a sötét anyagban elvileg gazdag galaxishalmazokra összpontosítva.

Esra Bulbul, az amerikai Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ kutatója és munkatársai az ESA XMM-Newton űrtávcsövének és a NASA Chandra röntgen-távcsövének adataival 73 galaxishalmazt tanulmányoztak. A másik csapat, amit Alekszej Bojarszkij vezetett a hollandiai Leiden Egyetemen, az XMM-Newton észleléseit vizsgálta a Perszeusz galaxishalmaz és a közeli Androméda galaxis esetében.

Mindkét csapat 3,5 keV körüli energia kibocsátásokat észlelt, ami egy 7 keV körüli steril neutrínó bomlására vezethető vissza. Nincs kézenfekvő magyarázat a jel eredetére, semmi általunk ismert nem bocsát ki röntgensugarakat ezen az energiaszinten. Mindkét csapat kizárta a távcsövekből származó zaj lehetőségét. "Leteszteltünk minden egyes általunk felvetett lehetőséget és rendkívüli körültekintéssel zártunk ki dolgokat" - mondta Bulbul. "A végeredmény, hogy nem tudjuk mi ez. A legizgalmasabb magyarázat a steril neutrínók bomlási jele lenne"

Jelek már korábban is felbukkantak, majd sajnos el is véreztek a teszteken, ezért a kutatók igen óvatosak. Kevork Abazajian, az Irvine-i Kalifornia Egyetem tudósa, aki maga is kutatja a sötét anyagot, érdekesnek ás biztatónak nevezte a két csapat eredményét. "Úgy vélem a megerősítéséhez más dolgok mélyebb megfigyeléseire lesz szükség" - tette hozzá, utalva a jelek felbukkanására más nagy mennyiségű sötét anyagot magukba foglaló objektumoknál, például a törpegalaxisoknál, illetve olyan tényezőkre, mint a jel erősödésére a halmazok középpontjai környékén, ahol nagyobb arányban kellene jelen lennie a sötét anyagnak.

A steril neutrínók felfedezése, ha nem is sikerül megfeleltetni azokat a sötét anyagnak, egy másik rejtélyt még mindig megválaszolhat, ez pedig a "hiányzó" galaxisok rejtélye. Az ősrobbanás által kibocsátott fény térképeivel mérik a teljes világegyetem tágulásának ütemét és a hagyományos anyag csoportosulási készségét. Ezek az adatok azonban ellentmondanak azoknak a kísérleteknek, amik a helyi univerzumot mérik. A térképek szerint a tágulás lassabb és elvileg háromszor annyi galaxishalmazt kellene látnunk, mint amennyit észlelünk.



Ha a steril neutrínók léteztek a korai univerzumban, mindkét problémára megoldással szolgálhatnak, mondta Mark Wyman, a New York Egyetem tudósa. Modelljei szerint egy 1 eV-nél kisebb tömegű steril neutrínó felgyorsítaná a térképen alapuló tágulási értékeket, emellett a kölcsönhatásokkal szembeni ellenállásából adódóan kevesebb tömeg marad az anyag felhalmozódására és a galaxisok kialakítására.

Wyman steril neutrínója túl könnyű, hogy számba vegyék a sötét anyag esetében, azonban kapcsolódhat nehezebb steril neutrínókhoz, olyan jelekhez, amik megjelennek a fentebb említett röntgen-adatokban.

forrás:/sg.hu/
Oszd meg:   Facebook MySpace Buzz Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon

+ A | - a | Visszaállít
2014. febr.
27
  Álruhás barátok
Kategória: Ezotéria és hasonlók - Közzétette: fulldragon
forditotta: Tom Fodor

Lesz idő amikor úgy tűnik olyan lénnyel állsz szemben aki ellenségednek látszik, a legrosszabb rémálmodnak. Ezek lesznek a legjobb lehetőségek arra, hogy a legjobban érezzétek magatokat. Hiszen lehetőségetek lesz meglátni valamit önmagatokból, melyet aztán fel tudtok dolgozni, elengedni, elengedni az ítélkezést felette, és új, eltérő nézőpontot ölthettek.

Ezek a lények azért vannak, hogy egy bottal szurkáljanak, mégpedig azért hogy bizonyos dolgokra más szemmel tekintsetek. Ha nem kerülnének a felszínre, akkor továbbra is a mélyben lapulnának, mintegy álruhában. Ezért oly jó ötlet szeretni és értékelni ezeket az úgynevezett ellenfeleket, hiszen azért vannak ott, hogy segítsenek nektek, hogy vezessenek benneteket, ők a legjobb barátaitok csak álruhában vannak épp.

Amikor a másikra figyelsz(összpontosítasz), arra amit tesznek, amit mondanak, arra hogy mi a bajotok velük, akkor elszalasszátok a tapasztalás lényegét. Nem azért vonzotok be valakit az életetekbe, hogy felbosszantson, hogy megmutassák milyen gonoszak is tudnak lenni. Azért vonzzátok be, mert ajándékot hoznak számotokra. Fel kell ismernetek ezeket az ajándékokat, lehet elsőre nem lesznek láthatóak, vagy nyilvánvalóak amikor a konfliktus történik.

Lehet a saját sarkotokba kell vonulnotok, hogy egy kicsit mélyebbre ássatok és megláthassátok mi is rejlik a felszín alatt. Amikor ezt megteszitek akkor lehetőségetek lesz valami nagyon jót csinálni, olyan helyzetbe, érzelmi állapotba hozni magatokat ami sokkal kellemesebb, mint a konfliktus előtti állapot volt.

Ez nem azt jelenti, hogy a legjobb barátokká váltok ebben a megtestesülésben. Előfordulhat, de nem mindig, nem is ez a lényeg. A lényeg, hogy ráébredjetek valamire ami bennetek rejlett/lapult. Ahhoz hogy a legjobb viszonyba lehessetek önmagatokkal, bizonyos belső konfliktusokat fel kell kutatni.

Lehet hogy konfliktusoknak tűnnek. Lehet, hogy nagyon is igazolt véleményeknek és eszméknek tűnnek, de csak akkor tudnak benneteket szolgálni, ha a szeretethez és az együttérzéshez vezetnek el. Ezek vagytok valójában. Ez felé irányítanak ezek az élettapasztalatok, hogy ráébredjetek erre, tudjátok, érezzétek.

Ezáltal azok a verziótok tudtok lenni (amelyik szeretettel teli és együtt érző - tom) és egy ellenségek nélküli világban tudtok létezni. Mi vagyunk a Hathorok. Köszönjük nektek és szép napot kívánunk (D.Scranton: Hathorok)

forrás:/facebook/
Oszd meg:   Facebook MySpace Buzz Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon

+ A | - a | Visszaállít
2014. febr.
27
  Kína is az isteni részecske nyomába ered
Kategória: Tudomány és érdekesség - Közzétette: fulldragon
Új és jobb elektron-pozitron részecskegyorsító megépítését tervezik egy keddi bejelentés szerint kínai kutatók a Higgs-bozon alaposabb megismerésére – írja az MTI.

A szerkezet a többi részecske tömegéért felelős bozon pontos mérését és a fizikai alapkutatások által vizsgált jelenségek szabályszerűségeinek feltárását segítené – hangzott el a kínai tudományos akadémia nagyenergiájú fizikával foglalkozó intézetének szimpóziumán.

"Csak a Higgs-bozon természetének megismerésével érthetjük meg, hogy mi áll majd a jövő részecskefizikájának fókuszában" – fogalmazott az intézetet vezető Vang Ji-fang. Azt is elmondta, hogy a tervbe vett részecskegyorsító hatvanszor nagyobb energián lenne képes működni a Peking közelében most üzemelőnél.

A szakember szerint az új szerkezetet hosszú távon egy nagy protonütköztetővé lehetne alakítani, amely az Európai Nukleáris Kutatási Szervezetben, a CERN-ben üzemelő nagy hadronütköztetőnél (LHC) hétszer nagyobb energián tudna működni.
A tanácskozáson részt vevő David Gross Nobel-díjas amerikai fizikus azt mondta, az újgenerációs kínai részecskegyorsító központi helyet érdemelne ki az alapkutatásokban.

forrás:/index/
Oszd meg:   Facebook MySpace Buzz Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon

Hírkategóriák