:: Fórumok :: Földönkí­vüliek, idegen világok :: Beszéljünk a Marsról

<< Előző téma | Következő téma >>
Marsi vegyes
Oldal:   <<      
Moderátorok: nordi, fulldragon, Ernő, Róza
Szerző Üzenet
curiosity
sze máj 20 2015, 03:06
Regisztrált tag #388
Regisztrált: p jan 13 2012, 03:57
Üzenetek: 177
Semmi ötlet...? Akkor eltesszük a többi közé, talán egyszer vissza tudunk térni rá...
Yup! Kis időm volt foglalkozni a gázosodás-gázkiáramlás problémakörével. Arra jutottam, hogy olyan nagyon sokban nem különbözhettek ( legalábbis a kezdetekben ) a Marsi, a Földi, vagy éppen a Vénuszi vulkanikus folyamatok, a forró, óriási nyomáson lévő anyagok áramlása a felszín felé. A Marsnál talán valamivel szegényesebb lehetett a lefolyás, a bolygó méretére, az összehúzó erőre tekintettel. Viszont... ha jóval kisebb a sűrűség, akkor maga a köpeny és a kéreg is porózusabb, átjárhatóbb kell hogy legyen. Emiatt a köpenyben és a kéregben könnyebben okozhatott repedéseket, vagy forrópont-jelenségeket a feltörő magma. Továbbá, rengeteg olyan zárványt, melyek idővel elzáródtak, viszont a magma a nyomás csökkenése és hülés következtében "kilehelte" a magába zárt gázokat, és amely gázmennyiség ( valamilyen halmazállapotban ) ma is ott lapul időzített bombaként a felszín alatt...vagy éppen kitör, a záróréteg elmozdulásakor. A kérdés az, hogy milyen fokú gáztartalommal rendelkezett a feláramló anyag? A Földi vulkánok között is óriási különbség van ebben a tekintetben, hiszen léteznek olyanok, melyekből csendesen csordogál a magma, és léteznek az explozívak, mint pld. a Krakatau, melyből írdatlan mennyiségű gáz és hamufelhő képződik.... azt el nem tudom képzelni, hogy milyen lenne egy Krakatau-kitörés a Marson....a 7 báros légnyomásba belerobbanó kitörés....

[ Módosítva sze máj 20 2015, 03:06 ]
Vissza az elejére
FregO
k máj 26 2015, 02:41
Regisztrált tag #493
Regisztrált: p júl 06 2012, 03:03
Üzenetek: 14
Sikertelen Hozzászólás.

[ Módosítva k máj 26 2015, 03:15 ]
Vissza az elejére
FregO
k máj 26 2015, 02:52
Regisztrált tag #493
Szia Curiosity. Mivel senki sem reagált az anomáliára és olyan csalódottnak tűntél emiatt , készítettem egy 3d modelt róla...Azt megjegyezném, hogy nem vagyok valami jó modellező És bár próbáltam az adott perspektívából kiindulni (ahonnan a Curiosity készítette a képet), nem könnyű felmérni egy tárgy valós térbeli formáját/alakját csupán egy irányú információból, de megpróbáltam és hát ez lett belőle:

<div class='spacer'></div>

Ugyanakkor készítettem egy videót is a modellről: Katt ide! (A videó csak az URL címről elérhető).

A hozzá nem értő és a valóságtól elrugaszkodott gondolatom, amikor először vettem szemügyre az anomáliát engem egy lapockára emlékeztetett...De az anomália túl szabályosnak mutatkozott...Ellenben a modell megmutatta, hogy mégis van eltérés az anomália 2 oldala között. Ugyanis amikor a szimmetria aktív volt modellezés közben, nem voltam képes olyan formát kihozni, hogy mind két oldala találjon az anomália körvonalával amiből arra következtettem, hogy az oldalai asszimetrikusak, bár nem tűnik hatalmasnak az eltérés.
Nagyon hasonlít egy valamiről, szikláról/szoborról letört darabhoz is...Ugyanakkor szerintem az anomália alsó részén egy kitüremkedés található -vagy csak egy kis kődarab- (A lapocka közepén is található egy kiugró csont (spina scapulara), amihez az izmok tapadnak) amin támaszkodva megtartja a tárgy egyik oldalát a levegőben.
Szerintetek?

Közbe megjött az első model javítás

Katt ide!

[ Módosítva k máj 26 2015, 05:27 ]
Vissza az elejére
curiosity
h jún 08 2015, 03:08
Regisztrált tag #388
Köszi FregO! Az a lapockás verzió tényleg figyelemreméltó.... Igazából, nem zárható ki az sem, hogy ez a háromszög-forma a fellette ágaskodó lemez letört darabja. A fotón üregesnek tűnik, de az árnyékot nézve már közel sem biztos, hogy az.... a fene tudja. Ha üreges lenne, talán sötétebbnek kellene lenni a belsejének. Azért....én is kutakodtam hasonló formák után, a legközelebb talán ez áll....

[ Módosítva h jún 08 2015, 03:10 ]
Vissza az elejére
nordi
v júl 12 2015, 02:52
a ' r e b e l l i s

Regisztrált tag #4
Regisztrált: h jan 11 2010, 02:14
Üzenetek: 920
Piramis a Marson ? Katt ide!

[ Módosítva v júl 12 2015, 02:54 ]
Vissza az elejére
curiosity
p aug 14 2015, 11:22
Regisztrált tag #388
Mivelhogy, ugye Paramoral nélkül a nyaralás sem az igazi....
Néhány napot töltöttünk Szlovéniában, Isolán. Az öböl elképesztően szép, a part egyes részei pedig kísértetiesen emlékeztetnek a Curiosity által készített fotókra. Hírtelen nem tudom előbányászni, de rengeteg kép van derékszögben hasadt, gyanúsan mesterségesnek tűnő, egyenes vonalban eltört kövekről. Lehet, hogy szomorúságot okozok azoknak, akik lepusztult épületmaradványokat, talapzatokat látnak ezekben a "leletekben", de itt vannak a példák arra, hogyan alakul ki a természet formáló ereje által hasonló. Van még egy hasonlóság, ezekben az üledékes kőzetekben sokhelyen végigfutnak azok a fehéres színű telérek, mint a Gale köveiben. Sőt...helyenként ezek a telérek bizonyulnak a "gyenge láncszemnek", azaz, ezek mentén alakulnak ki a törésvonalak. Részemről -- azt hiszem -- többé-kevésbé bizonyítást nyert az az elmélet, miszerint a Gale valamikor folyékony vízben gazdag terület volt, ami nem korlátozódott csupán özönvízszerű áradások alkalmára, hanem hosszú időn keresztül meg is tartotta a vizét. Ezek tükrében... a másik topikba feltett "rákszerű" valami fotója már nem is annyira meglepő, bár én inkább kövületnek gondolnám, mint ma is vegetáló élőlénynek....
Akkor a képek...

Vissza az elejére
curiosity
p aug 14 2015, 11:34
Regisztrált tag #388
A méretarányok érzékeltetésére...

Vissza az elejére
FregO
v aug 30 2015, 07:36
Regisztrált tag #493
Kösz curiosity az érdekes képeket Ez sokmindenre v'laszt adhat a marsal kapcsolatban, de nem mindenre.
Találtam egy összeállított videót a marsról, sokszor elhamarkodott következtetésekre jutnak stb...akár a homok/vízfolyásokkal kapcsolatban, tehát sok témát felhoz amiről itt elég mélyreható eszmecserék folytak. Nézzétek a videót HD-ben.
Katt ide!
Vissza az elejére
curiosity
h szept 28 2015, 01:12
Regisztrált tag #388
Időről-időre előkerülnek a vizes-Mars elméletek....Namármost, ha én NASA lennék, vagy olyan intézmény, ahol a technikai feltételek adottak, már réges-régen lemodelleztem volna, hogyan viselkedik Marsi-körülmények között, a Marsi tulajdonsággal rendelkező H2O, mik azok a speciális helyzetek, amikor valóban folyékony állapotot tud produkálni. Mennyi ideig létezhet ilyen állapotban, elég idő áll-e rendelkezésre, hogy a kráterfalakban medreket, hasadékokat vájjon ki? Katt ide!
Vissza az elejére
Oldal:   <<       

Ugrás:     Vissza az elejére

Téma átvétele: rss 0.92 Téma átvétele: rss 2.0 Téma átvétele: RDF