+ A | - a | Visszaállít
2018. szept.
24
  Sav szivárog a sarki talajból
Ahogy egyre emelkedik a hőmérséklet, úgy olvad a sarki permafroszt.
Az állandóan fagyott talaj, az úgynevezett permafroszt súlyosan megszenvedi a globális felmelegedést. Egy új vizsgálat most felfedte, hogy a permafroszt eltűnése veszélyesebb lehet a vártnál: az olvadás közben ugyanis folyamatosan sav szivárog belőle - írja az IFLSience.


Mikor a permaroszt megolvad, a belsejében található víz és különböző ásványok elkeveredve átitatják az útjukba kerülő kőzeteket. A Scott Zolkos, az Albertai Egyetem munkatársa által vezetett csapat egy új, Nyugat-Kanadában folyó kutatás során megállapította, hogy a helyi permafrosztból kiolvadt folyadék kénsavat is tartalmaz.

A permafroszt olvadása már így is nagyban hozzájárul az üvegházhatású gázok szintjének emelkedéséhez. A becslések alapján a fagyott talajból négyszer több szén szabadulhat fel, mint amennyit az emberiség manapság kibocsát.

(fotó: Pixabay)

Az új szén-dioxid-forrás azt jelenti, hogy a folyamat a vártnál is veszélyesebb. A kutatók ráadásul nem tudják pontosan megállapítani, hogy a kénsav hatására mennyi gáz szabadulhat fel.

Zolkos szerint rengeteg szén-dioxid-forrást vagyunk képesek kontrollálni, így például a járművek által kibocsátott gázt. A permafrosztból származó szén-dioxidot azonban lehetetlen kezelni. Az olvadás az üvegházhatású gázok szintjének növekedése mellett azért is veszélyes, mert alaposan átalakíthatja a környezetet, például megváltoztathatja a folyók kémiai összetételét.

forrás:/ng.hu/
Facebook MySpace Buzz Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon


Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be, vagy kattints ide a regisztrációhoz